Z ycia dworu

Tradycyjne Święta Wielkanocne w Sosnowym Dworze

14 kwiecie 2009

Zawsze marzyliśmy o tym, aby w naszym domu stał duży stół, przy którym - zwłaszcza w święta - zasiądziemy tłumnie w gronie życzliwych sobie ludzi. I marzyliśmy, żeby było tak domowo, tradycyjnie i rodzinnie.

Duży dom mamy i stół całkiem niemały, a w tegoroczne Święta Wielkanocne zasiadło przy nim 20 osób... :)

I było i rodzinnie i bardzo tradycyjnie.

W Wielki Piątek najwytrwalsi wdrapali się na Tarnicę - uczestnicząc w coroczniej drodze krzyżowej. Przyznajemy, że to nie my byliśmy tymi najwytrwalszymi... :), ale my naszą "Tarnicę" zdobywamy codziennie...

W Wielką Sobotę było trochę odwrotnie niż w większości domów. Najpierw każda rodzina przygotowała swój koszyczek ze święconką, po czym wspólnie udaliśmy się do kościoła i zawartość tychże została poświęcona. A dopiero po powrocie odbyło się - pod fachowym okiem Krysi - zbiorowe malowanie jaj. Technika dowolna, co komu w sercu grało. Były pisanki malowane, skrobane, obklejane - a każda piękna i jedyna w swoim rodzaju.

No i "nadejszła wielkopomna chwila" pierwsze śniadanie wielkanocne w Sosnowym Dworze! Mało tego, po raz pierwszy w życiu przygotowane (pasztety, galarety, baby itp.) własnoręcznie przez nas. Jak nakazuje tradycja, podzieliliśmy się święconym jajkiem i z rozkoszą zapomnieliśmy o postowaniu...

Niedzielne wczesne popołudnie nasi goście spędzili w terenie (prawie survival) - biegając po Krzywym, szukając kolejnych map wskazujących drogę do "Zajączkowego Drzewa". A nie było to wcale łatwe. Po wielkanocnym śniadaniu i ciastach... dzielnie pokonywali kolejne kilometry z przeprawą przez rwący potok włącznie.

"Zajaczkowe Drzewo" miało być brzózką obsypaną nieśmiałym listowiem i prezentami dla naszych gości, a było dorodnym świerkiem w krepinowych kwiatkach (błąd w komunikacji rodzinnej...) ale prezenty były i chyba wszystkich ucieszyły....

Bieszczadzka kapryśna pogoda dała nam fory, bo dopiero jak ostatni (co utkneli terenówą w błocie... :) dotarli do domu, z nieba gruchnął grad wielkości znacznej...

A wieczorem - by ukoić skołotane nerwy, nadwyrężone mięśnie (chodzenie piechotą jest zdecydowanie męczące) było bieszczadzko-poetycko - wino, gitara i śpiew i pełen luz, bo jeszcze jeden dzień laby przed nami.

W lany poniedziałek uśpiliśmy czujność naszych gości na tyle skutecznie, że absolutnie zapomnieli iż woda tego dnia to główny, tradycyjny rekwizyt. Po śniadaniu zwartą grupą ruszyli do Łopienki, gdzie po podziwianiu bieszczadzkich duktów z wozu zaprzężonego w srokate rumaki, czekało na nich ognicho, kiełbaski i  małe co nieco... I takich niczego nie podejrzewających, w drodze powrotnej, napadło dwóch uzbrojonych w sikawki z wodą bandytów - takie połączenie tradycji bieszczadzkiej z wielkanocną.

Dzień zakończyliśmy oglądając dokumentację zdjęciową z dobiegających końca Świąt. Sporo tego było... :)

P.S. Mimo, że premierowa - nasza oferta wielkanocna została zarekomendowana przez dodatek do Rzeczpospolitej "Moje podróże", jako jedna z czterech w Bieszczadach!!!!! Podziel si z nami swoj opini!

----
www.carpatica.pl - 27 grudzie 2009
Życzenia Świąteczne. - 18 grudzie 2009
Elemelsplanet w Sosnowym Dworze - 02 grudzie 2009
W przyszłym roku HUBERTUS na... - 12 listopad 2009
Jeszcze jeden nowy mieszkanie... - 04 listopad 2009
Konkurs rozstrzygnięty - nas... - 04 listopad 2009
Harley-Davidson w Sosnowym Dw... - 27 padziernik 2009
"Kataklizm" w Bieszczadach - 16 padziernik 2009
Nowy mieszkaniec Sosnowego Dworu - 12 padziernik 2009
KRZYWE KOŁO GOSPODYŃ MIEJSK... - 08 padziernik 2009
Pierwsze treningi :) - 08 padziernik 2009
HUBERTUS 2009 - 07 padziernik 2009
Bieszczadzkie wędrówki - Ś... - 25 wrzesie 2009
14 wrzesie 2009 - Obwieszczamy nadejście jesie...
13 wrzesie 2009 - Zyskaliśmy nowego kowboja.
01 sierpie 2009 - Kolejny wernisaż naszych naj...
26 czerwiec 2009 - Rajd konny czerwiec 2009
03 czerwiec 2009 - Orka - ekologiczne warzywa.
27 maj 2009 - Warsztaty batiku
22 kwiecie 2009 - Popołudnie z Jedynką - nas...
17 kwiecie 2009 - Sosnowy Dwór w Irlandii
14 kwiecie 2009 - Tradycyjne Święta Wielkanoc...
06 kwiecie 2009 - O Sosnowym Dworze w Rzeczposp...
12 luty 2009 - Dzień Mashera
20 stycze 2009 - Kulig

----

Copyright © 2006-2009 SOSNOWY DWR. Wszystkie fotografie w serwisie objte s ochron prawn
na podstawie Ustawy o prawie autorskim i nie mog by publikowane i kopiowane bez pisemnej zgody autora