Atrakcje

Cerkiew w Łopience

Łopienka, to nieistniejąca wieś z połowy XVI wieku, położona u podnóży Łopiennika (1069m n.p.m), a właściwie pomiędzy Łopiennikiem, a znajdującym się na północ od niego szczytem Korbania (894m n.p.m). Wieś zasłynęła przede wszystkim z tego, iż podobno ukazała się tu Matka Boska, pod postacią ikony. Wkrótce po tym Łopienka stała się słynnym ośrodkiem kultu maryjnego. Ikonę umieszczono w kapliczce, a niedługo potem, prawdopodobnie w roku 1757, wzniesiono w Łopience cerkiew pw. świętej Paraskiewii.
Łopienka, podobnie jak wiele bieszczadzkich wsi, nie przetrwała II wojny, a ściślej tego, co po niej w Bieszczadach nastąpiło. Wieś została zniszczona, mieszkańcy w większości wysiedleni.

Ocalała, choć w opłakanym stanie cerkiew - wykonana z nieobrobionego ("dzikiego") kamienia - obecnie jest to jedyny tego typu obiekt w Bieszczadach. Uratowano również cudowną ikonę - została przeniesiona do kościoła w Polańczyku, gdzie znajduje się do dnia dzisiejszego.

Kolejne lata, tylko pogłębiały ruinę cerkwi. Do czasu, gdy obiektem, oraz doliną po dawnej wsi zainteresował się Olgierd Łotoczko, historyk sztuki i studencki działacz turystyczny. Zajął się on ochroną cerkwi, zabezpieczył ją przed dalszą dewastacją. Planował stworzyć w dolinie wioskę turystyczną - nie zdążył, pozostał w górach na zawsze.
Po śmierci Olgierda Łotoczki, cerkwią zajął się Zbigniew Kaszuba, za jego sprawą prace przy rekonstrukcji i remoncie cerkwi trwają do dziś i efekty są coraz bardziej widoczne. Obecnie cerkiew posiada nowy, blaszany dach, okna z witrażami, oraz nowy, drewniany strop.

Jesienią roku 2000, do Łopienki powróciła cudowna ikona, która stanęła na zaimprowizowanym ołtarzu, jednak to co możemy oglądać obecnie, to kopia - oryginał pozostał w kościele w Polańczyku. Tuż obok cerkwi stoi odbudowana kaplica grobowa z XIXw.
Cerkiew jest otwarta dla zwiedzających, nie wyznaczono godzin otwarcia, jak zazwyczaj w innych obiektach - jest otwarta cały czas. Wewnątrz duża, drewniana figura "Chrystusa bieszczadzkiego". Przy wejściu księga pamiątkowa, do której może się wpisać każdy odwiedzający cerkiew, na miejscu również możliwość zakupu cegiełek na dalszy remont obiektu.

10 minut drogi od cerkwi (tabliczki) znajduje się źródełko, słynące jako uzdrawiające, jego dostępność w dużej mierze zależy od aktualnego poziomu wód gruntowych.
W roku 2004 obiekt został pomalowany na biało, zrekonstruowano również dzwonnicę.

Niedaleko cerkwi znajduje się również (15 minut) studencka baza namiotowa.

Na terenie Łopienki wyznakowano również ścieżkę przyrodniczo-kulturową "Dolina Łopienki". Charakterystyczne miejsca znajdujące się na trasie ścieżki to m.in. cerkiew, łąki - widok na tarasy dawnych pól, las (buczyna karpacka w reglu dolnym), Studencka baza namiotowa oraz wąwóz, wodospad na potoku oraz retorty. Ścieżka oznakowana jest kolorem niebieskim.

Dojść do Łopienki, można w zasadzie z trzech kierunków:
  • z Dołżycy k.Cisnej, szlakiem czarnym na szczyt Łopiennika (ok. 1 h), następnie szlakiem prowadzącym do studenckiej bazy namiotowej w Łopience: ok. ¾ h,
  • z Dołżycy drogą przez Buk, wzdłuż Solinki. Można dojechać samochodem do mostu nad Solinka, gdzie rozchodzą się drogi: w prawo na Sine Wiry, a w lewo (za mostem) do Łopienki. Obok parking (2zł/godz). Dojście ze wspomnianej drogi do Łopienki, malownicza dolinką, liczne źródełka - ok. 1 h (2,5km).
  • Ze szczytu Korbani, przez Przełęcz Hyrcza, ok. 1½ h. Trasa nieoznakowana - trzeba posłużyć się mapą.

Dolina po dawnej wsi Łopienka, oraz znajdująca się tu cerkiew, to dla wielu miejsce niemal kultowe, cudowne, miejsce mające swój "klimat" i urok - niepowtarzalne. Inni postrzegają je tylko jako kolejną, podobną do innych dolinkę, jakich w Bieszczadach wiele. Ocenę pozostawiamy bywalcom Łopienki, a tych, którzy tam jeszcze nie dotarli, gorąco do tego zachęcamy.

Opracował: Piotr Szechyński

W celu dokonania rezerwacji prosimy o kontakt:

Tel.: +48 601 066 866
Tel.: +48 603 109 128
Mail: piotr@sosnowydwor.plCopyright © 2006-2009 SOSNOWY DWR. Wszystkie fotografie w serwisie objte s ochron prawn
na podstawie Ustawy o prawie autorskim i nie mog by publikowane i kopiowane bez pisemnej zgody autora